Kilo Kaybım Durdu Ne Yapmalıyım?

Kilo Kaybım Durdu Ne Yapmalıyım?

Beslenme günlüğü tutun

Günlük tutmak farkında olmadan yaptığınız kaçamaklar ve miktarları hakkında size fikir vererek bu konuda yaptığınız hataların farkına varmanızı sağlar.

Su tüketiminizi artırın

Hepimizin bildiği ve araştırmaların da gösterdiği şu ki; hızlı bir metabolizmaya sahip olmak ve yağ yakmak için günlük ihtiyacınız olan suyu içmelisiniz.
Su ihtiyacını kgx30 ml şeklinde hesaplayabilirsiniz. Örneğin: 70 kg ağırlığındaki bir birey 70×30=2400 lt su içmelidir.

Spor yapın

Spor yapmıyorsanız spor yapmaya başlayınız.
Spor yapıyorsanız seviyeyi ve süreyi artırınız.
Düzenli olarak aynı sporu yapıyorsanız, spor şeklini değiştirebilirsiniz.
Hareketinizi artırmak için illa ki spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde de egzersiz programlarıyla hareketinizi artırabilirsiniz. Yine aynı şekilde düzenli olarak yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz.

Diyetinizin düzenini değiştirin

Ana ve ara öğün saatlerinin değiştirilmesi,
Ara öğün sayısının değiştirilmesi (ihtiyaç duyulmuyorsa kaldırılması),
Besin öğelerinin ve porsiyon miktarlarının öğünlere dağılımının farklılaşması, vücudunuzu şaşırtarak kilo kaybının devamlılığı sağlanabilir.

Yeterli kalori aldığınızdan emin olun

Düşük kalorili beslenme programları metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olurken, ilerleyen yıllarda sağlığınız üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir.
Günlük ihtiyacınız olan kaloriyi aldığınızdan emin olunuz. Bununla ilgili bir endişeniz varsa beslenme uzmanından yardım alınız.

Öğünlerde besin öğesi dağılımını değiştirin

Her akşam benzer yemekler mi yiyorsunuz?
Her akşam protein ağırlıklı besleniyorsanız, sebze ağırlıklı veya salata gibi hafif öğünler tercih edebilirsiniz.
Her zaman olmamak ve miktarına dikkat etmek şartıyla arada akşam yemeklerinde 2 dilim tahıllı pizza veya 2 dilim esmer ekmek ile yapılmış tost yiyerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.

Kan tahlillerinizi yaptırın

En son kan tahlili yaptıralı 3 aydan fazla olduysa hekim kontrolünde ayrıntılı bir kan tahlili yaptırınız. Son çalışmalar bazı vitamin-mineral eksikliklerinin kilo kaybı için direnç oluşturabileceğini göstermektedir.

Sabırlı olun

Bu sürecin aşılabilir olduğunun farkında olarak diyetinize devam etmeli ve pes etmemelisiniz. Çünkü kaybettikçe kazandığın ve mutlu olduğun bir eylemdir bu.