Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı Kilo Verme

Yaşa ve cinsiyete uygun, ideal vücut ağırlığına sahip olmak hem estetik hem de sağlık açısından istenilen bir durumdur. Fazla kilolu veya obez bireylerde kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, hormonal bozukluklar, metabolik hastalıklar gibi daha bir çok hastalığa yakalanma olasılığı diğer bireylere oranla önemli ölçüde artmaktadır.

Kilo vermek kadar, kilo verme sürecinin doğru planlanması ve yönetilmesi de çok önemlidir. Popüler diyetler uygulayarak, öğün atlayarak, kendinizi uzun süre aç bırakarak, düşük kalorili beslenerek kilo vermek sağlık üzerine ciddi tehditler oluşturabilmektedir. Ayrıca sağlıksız ve hızlı kilo vermek hem metabolizmaya zarar verir hem de diyet bitiminden sonra verilen kiloların daha fazlasını almanıza sebep olabilir.

Tüm bunların sonucunda kilo vermek önemli ama en önemli sağlıklı kilo vermektir. Zayıflama programları kas kaybına yol açmadan, yağ kaybı sağlayarak, süreç boyunca metabolizma hızındaki yavaşlama en aza indirilerek, vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesini amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda öncelikle doktor tarafından muayene olmak ve ardından beslenme uzmanı tarafından kişiye özel hazırlanmış, sürdürülebilir, uygulanabilir, kişinin yaşam tarzına uygun ve düzenli takip edilen bir zayıflama programı başlatılmalıdır.