Hakkımda

Hakkımda

Merhaba,
Ben Uzman Diyetisyen Begüm Soydan Ayata;

İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldum. Sonrasında Dr. Ayça Kaya Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde 1 yıl boyunca görev yaptım. Bu süreçte yüksek lisans eğitimine başlayarak şehir değişikliği yaptım (aslında doğup büyüdüğüm şehre geri geldim diyebiliriz). Yüksek lisans eğitimime devam ederken Özel İlgi Çocuk Tıp Merkezi’nde çalışmaya başladım. 2018 yılında uzmanlığımı alarak görevime Uzman Diyetisyen olarak devam ettim. 4.5 yılı aşkın süredir Özel İlgi Çocuk Tıp Merkezi’nde hem çocuk hem de yetişkin danışanlarıma hizmet verdim.

                                                                                                                                                                                            

Şu anda hayalini kurduğum kendi beslenme kliniğimi açıp, kendi kliniğimde hem yüz yüze hem de online olarak sağlıklı beslenme konusunda her yaş grubuna hizmet vermeye devam ediyorum. Mesleğimi çok seviyorum çünkü insanları; insanlarla iletişim kurmayı, hayatlarına dokunmayı, hayatlarında iyi şeylere sebep olmayı seviyorum. Amacım; sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi başta çocuklar sonra tüm yaş gruplarına öğreterek daha sağlıklı bireyler haline gelmelerine yardımcı olmak 

Eğitim süresince; İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi, Göztepe Çocuk Hastanesi ve Acıbadem Fulya Hastanesi gibi birçok üniversite ve özel hastanelerde kurum mutfağı ve toplu beslenme sistemleri, tıbbi beslenme tedavileri ve hastalıklarda beslenme, çocuk beslenmesi, yetişkin beslenmesi, sporcu beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi alanlarında eğitim alarak uzun dönemli stajlar yaptım.

                                                                                         

Yüksek lisans tezimi “2 – 5 yaş arası iştahsızlık sorunu olan çocuklarda demir eksikliğinin belirlenmesi ve besin tüketimlerinin değerlendirilmesi” üzerine yaparak çocuk danışanlarımın sağlıklı ve başarılı beslenme süreçlerini takip ediyor ve severek yönetiyorum. Uzmanlığımı çocuk üzerine yapsam da yetişkin danışanlarıma da aynı istek ve aşk ile hizmet vermeye devam etmekteyim.
Beslenme ve diyet ile ilgili birçok kongre ve seminerlere dinleyici olarak katıldım ve kendimi geliştirmek, güncel gelişmeleri takip etmek adına hala daha katılmaktayım. Kardiyoloji Diyetisyenliği, Onkoloji Diyetisyenliği, Karbonhidrat Sayımı Kursu, Anne-Çocuk Beslenmesi Kursu, Sporcu Diyetisyenliği sertifikalarını alarak kendimi bu alanlarda geliştirmeye ve donanım kazanmaya devam ediyorum.
En büyük hedefim; danışanlarıma ve ulaşabildiğim herkese sağlıklı yaşam alanında sağlıklı beslenmenin aç kalmadan, zorlanmadan ne kadar keyifli bir süreç olduğu konusunda farkındalık yaratmak ve bu süreçte her zaman yanlarında olduğumu hissettirmek. Motive olmalarını sağlayarak, başarıya ulaşmaları ve hem sağlıklı yaşama hem de sağlıklarına kavuşmalarıdır.

Sağlık, sevgi ve mutluluk hep bizimle olsun.